Jak przygotować psa do opieki?
Psy przywiązują się emocjonalnie do swoich właścicieli i często mocno przeżywają rozłąkę. Jak więc przygotować psa do wizyty, gdy zdecydujemy się go oddać w ręce opiekuna?
Niektóre psy już od wieku szczenięcego mają kontakt z wieloma osobami i często bywają pod opieką znajomych, rodziny czy pet sittera. Wczesne pozytywne doświadczenia sprawiają, że szybciej adaptują się w nowym otoczeniu. Jednak dla każdego psa zmiana miejsca i opiekuna będzie stresująca. Oto, co możemy zrobić, żeby każdy psiak jak najszybciej poczuł się dobrze w nowym domu:
Wcześniejsze zapoznanie
W tym celu warto wybrać się na co najmniej jedno, a najlepiej kilka spotkań lub spacerów zapoznawczych, podczas których pies spędzi miło czas z nowym opiekunem. Zbuduje to u niego pozytywne skojarzenia i pomoże w stworzeniu przyszłej relacji z osobą, u której będzie przebywać. Gdy nadejdzie czas rozłąki, pies będzie mniej tęsknił za domem wiedząc, że w nowym miejscu może go spotkać wiele przyjemnych doświadczeń.
Jeśli planujesz długi wyjazd, a Twój pies źle znosi rozłąkę lub nigdy nie zostawał pod opieką obcej osoby rozważ kilkugodzinną lub jednodniową opiekę w domu pet sittera. W tym czasie będzie mógł zaznajomić się z nowym miejscem i opiekunem bez Ciebie, poczuje się komfortowo i nauczy się, że niedługo po niego wrócisz.
Drugi pies. Jeśli wybierzesz pobyt psa u pet sittera, który ma swojego psa, zapoznanie z rezydentem jest niezbędnym krokiem. Aby stworzyć odpowiednie warunki do poznania, spotkajcie się na zewnątrz, na neutralnym terenie, zaczynając od spokojnego spaceru na smyczach w jednym kierunku.
Ważne informacje
Przekaż szczegółowe informacje opiekunom. Nie zatajaj niczego co może być istotne o stanie zdrowia ani zachowaniu. Opiekun musi wiedzieć o aktualnych szczepieniach, zabezpieczeniach przeciw kleszczom, potrzebach pielęgnacyjnych, ewentualnych chorobach i przyjmowanych lekach oraz prowadzącym lekarzu weterynarii. Jeśli Twój pies ma lęk separacyjny lub inne problemy behawioralne albo jest w trakcie treningu, przekaż dokładne instrukcje opiekunowi. Nasi pet sitterzy są gotowi na opiekę nad psami z różnymi potrzebami, dlatego potrzebujemy dokładnych informacji, by wybrać najlepszego opiekuna dla Twojego psa.
Jeśli Twój pies już zostawał pod czyjąś opieką, jak się wtedy zachowywał? Czy występował u niego spadek apetytu lub oznaki silnego stresu, wycie, szczekanie, niszczenie przedmiotów? Przekaż informację o tym jak pies zachowuje się na spacerach. Jaki ma stosunek do innych psów, kotów. Czy może boi się osób w specyficznym ubraniu, goni rowery, wyrywa się za wiewiórkami, zjada śmieci, ucieka albo lubi znienacka wskoczyć do wody? Wiemy, że każdy pies ma inny charakter i doświadczenia, dlatego stawiamy na indywidualne podejście do każdego psa.
Codzienne zwyczaje. Napisz lub opowiedz opiekunowi jak zwykle wygląda dzień Twojego psa. Do jakich pór karmienia i spacerów jest przyzwyczajony, żeby w miarę możliwości kontynuować je w nowym miejscu.
Co uspokaja Twojego psa? Każdy pies ma swoje ulubione czynności, które go relaksują i wyciszają. Przekaż opiekunowi co pomaga Twojemu psu, kiedy jest zestresowany, boi się lub jest zbyt podekscytowany. Może to być na przykład gryzienie zabawki, bliskość człowieka, schowanie się w ustronnym miejscu, spokojny spacer lub wiele innych.
Psia wyprawka
Zabierz ze sobą legowisko, kocyk, miski, ulubione zabawki i coś pachnącego domem (na przykład Twoją koszulkę). Posiadanie znajomych przedmiotów pomoże psu poczuć się bezpieczniej w nowym miejscu.
Psia wyprawka musi zawierać książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz wszelkie akcesoria spacerowe. Nie zapomnij o dłuższej lince lub smyczy, która da psu więcej wolności jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo w nowym miejscu.
Lizanie, żucie i zabawy węchowe są nie tylko ciekawym zajęciem, ale też działają na psy odstresowująco, co jest szczególnie pomocne po rozłące z właścicielem. Pamiętaj o spakowaniu gryzaków i zabawek do żucia i lizania.
Pożywienie i smaczki. Przekaż opiekunowi dokładne informacje co do rodzaju, ilości i sposobu podawania psu posiłków i dostarcz wystarczającą ilość karmy oraz smaczków. Jeśli Twój pies na codzień jest niejadkiem lub na stres reaguje zmniejszonym apetytem, pamiętaj o przygotowaniu jedzenia, któremu nie potrafi się oprzeć.
W niektórych przypadkach pomocne może się okazać zastosowanie środków o delikatnym działaniu uspokajającym. Z odpowiednim wyprzedzeniem zapytaj o to prowadzącego lekarza weterynarii pamiętając, żeby sprawdzić ich działanie przed planowanym pobytem u pet sittera.
Rozstanie
Nie zostawiaj psa w pośpiechu. Nerwowa atmosfera może udzielić się psu, a przecież czeka go ciekawy pobyt z dobrym opiekunem. Zaplanuj przekazanie psa opiekunowi odpowiednio wcześniej, żeby przebiegło w spokojny sposób.
Nie żegnaj się zbyt wylewnie. Wiemy jak ciężko się rozstać z pupilem, ale podwyższone emocje mogą tylko utrudnić psu rozłąkę. Postaraj się zachowywać spokojnie i naturalnie przekazując psa pet sitterowi. Nasz opiekun zrobi wszystko, żeby pobyt Twojego pupila był przyjemny i komfortowy.
Podsumowując, jak przygotować psa do wizyty pet sittera? Skuteczne przygotowanie obejmuje budowanie zaufania między psem a opiekunem, zapewnienie zrozumienia jego potrzeb i zachowań oraz zapewnienie opiekunowi wszystkich niezbędnych informacji i instrukcji dotyczących opieki nad psem.
Aby zarezerwować usługę, skorzystaj z naszego sklepu internetowego.