Jak przygotować kota do opieki?
Koty mocno przywiązują się do miejsca, w którym żyją. Zmiana otoczenia może być dla nich trudnym doświadczeniem, dlatego najlepszą formą opieki podczas Twojej nieobecności są regularne wizyty wykwalifikowanego opiekuna, który zadba o czystość, zabawę, karmienie i wszelkie inne potrzeby Twojego pupila. Podczas Twojej nieobecności kot będzie sam prawie całą dobę, a opiekun będzie go widzieć tylko przez zaledwie kilkadziesiąt minut dziennie. Pewnie zastanawiasz się, jak przygotować kota do wizyty, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo z opiekunem.
Spotkanie zapoznawcze
Warto zdecydować się na wizytę zapoznawczą, podczas której kot będzie mógł zapoznać się z przyszłym opiekunem. Znacznie zmniejszy to jego stres przy pierwszej wizycie podczas Twojej nieobecności. Będziesz mógł też oprowadzić pet sittera po mieszkaniu i przekazać wszystkie informacje niezbędne do sprawowania opieki najlepiej dostosowanej do indywidualnych potrzeb Twojego pupila.
Poinformuj opiekuna o tym:
- czy kot będzie przebiegał pod drzwi, żeby był ostrożny przy wchodzeniu i wychodzeniu,
- jaki ma stosunek do obcych,
- czy już kiedyś zostawał pod opieką innych osób i jak się wtedy zachowywał, czy występował u niego spadek apetytu, apatia, problemy z czystością, agresja lub inne,
- gdzie są jego ulubione kryjówki,
- rodzaju kuwety, żwirku, sposobie i harmonogramie sprzątania,
- rodzaju karmy, jej ilości i częstotliwości podawania jedzenia,
- jakie są ulubione zabawy Twojego kota,
- na co szczególnie zwracać uwagę. Może kot lubi strącać przedmioty z półek, otwierać szuflady, wchodzić do szafy?
- jakie są jego potrzeby pielęgnacyjne,
- wszystkich problemach zdrowotnych kota oraz czy zdarza mu się załatwiać poza kuwetą,
- gdzie znajduje się książeczka zdrowia, transporter oraz pod opieką której lecznicy jest kot.
Przygotuj swoje mieszkanie:
- Zabezpiecz wszystkie potencjalnie trujące lub niebezpieczne substancje, rośliny i przedmioty, tak by kot nie miał do nich dostępu.
- Zostaw wystarczająca ilość wody i jedzenia. Pamiętaj, że koty na stres rozłąki mogą reagować zmianami w apetycie. Przygotuj odpowiedni zapas pożywienia nie zapominając o jedzeniu, na które Twój kot zawsze ma ochotę i ulubionych smaczkach, które opiekun może wykorzystać do zabawy.
- Ilość kuwet dostosuj do częstotliwości ich sprzątania. W zależności od ilości umówionych wizyt oraz kocich zwyczajów, rozważ wstawienie dodatkowych kuwet, żeby Twój kot zawsze mógł komfortowo załatwić swoje potrzeby.
- Zabezpiecz dobrze balkon jeśli Twój kot tam wychodzi. Na Twoje życzenie opiekun podczas wizyt może wypuszczać kota na balkon. Sprawdź czy siatka jest w dobrym stanie technicznym i nie ma szpar, przez które kot będzie mógł się wydostać.
- Sprawdź czy żadne z drzwi (do balkonu, kuwety, pomieszczenia z jedzeniem) nie mają szans się zaciąć. Drzwi do pomieszczeń w których ma przebywać kot zabezpiecz przed zatrzaśnięciem.
- Nie zostawiaj żadnych uchylonych okien, aby nie narażać kota na zaklinowanie, gdy przyjdzie mu do głowy, żeby wyjść na zewnątrz. W zależności od pory roku pamiętaj o odpowiednim ustawieniu ogrzewania bądź klimatyzacji.
- Feromony. Z wyprzedzeniem porozmawiaj z prowadzącym lekarzem weterynarii o wprowadzeniu suplementów lub feromonów o działaniu uspokajającym.
- Uzupełnij lub zaktualizuj formularz informacji o zwierzęciu, który pomoże opiekunowi zapewnić opiekę dostosowaną do potrzeb Twojego kota.
Aby zarezerwować usługę, skorzystaj z naszego sklepu internetowego.