Zarezerwuj opiekę w sklepie internetowym.
tel. 12 333 60 70
Kobieta siedząca na podłodze, która troszczy się o kota.

Co zrobić, aby wizyta opiekuna u kota była udana?

Spis treści:

Jak powinna wyglądać udana wizyta pet sittera u kota? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dobra opieka to znacznie więcej niż tylko zapewnienie kotu jedzenia, dostępu do świeżej wody czy sprzątanie kuwety. To kompleksowa dbałość o wszystkie jego potrzeby, która sprawi, że będzie zaopiekowany tak dobrze, jak w Twoich rękach. Podczas Twojej nieobecności pupil przebywa przez większość czasu sam, a wizyty w trakcie dnia trwają tylko po kilkadziesiąt minut. Co zrobić, by jak najlepiej zagospodarować ten czas dla niego?

Indywidualne potrzeby

Kobieta siedząca na podłodze, która troszczy się o kota.

Dobra opieka nad kotem to ta, która jest w pełni dostosowana do jego indywidualnych potrzeb i wymagań. Każdy kot jest inny i ma swoje charakterystyczne zachowania. Są mruczki, które wymagają szczególnej uwagi, przyjmują regularnie leki, borykają się z jakąś chorobą lub po prostu nie lubią pozostawania samemu na noc w domu.

Dostosuj wraz z opiekunem długość i częstotliwość wizyt w zależności od potrzeb, wieku i temperamentu zwierzęcia. Jeśli Twój kot jest młody, aktywny i potrzebuje dużo czasu na zabawę, weź to pod uwagę przy zamawianiu opieki. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie dłuższa wizyta np. 60-minutowa zamiast 20-minutowej, aby opiekun miał czas na dopieszczenie pupila.

Jeśli kot potrzebuje dużej ilości głaskania, miziania, kontaktu z człowiekiem – również rozważ dłuższą wizytę.

Jeżeli Twój pupil jest starszy, schorowany albo bardzo młody, ma problemy z dawkowaniem pokarmu lub potrzebuje większej ilości uwagi, rozważ wykupienie paru wizyt w ciągu dnia. Opiekun poda pokarm na raty, skontroluje stan kuwety czy samopoczucie zwierzaka.

Niektóre koty źle znoszą samotność w mieszkaniu. Dla nich najlepszym wyjściem jest opieka kilkugodzinna, a nawet całodobowa. Jeśli Twój pupil ma problemy tylko w nocy, możesz zamówić nocowanie u zwierzęcia.

Dlatego, gdy poszukujesz opiekuna dla swojego kota, zwróć szczególną uwagę na strony oferujące usługi pet sittingu oraz profile opiekunów, którzy Cię interesują. Przekonaj się, czy są w stanie sprostać potrzebom Twojego kota i czy mają doświadczenie potrzebne do zapewnienia mu jak najlepszej opieki.

Karmienie

Koty są stworzeniami przywiązanymi do określonego rytmu dnia i swojego otoczenia. Dlatego podczas wizyty u Twojego pupila głównym celem opiekuna powinno być utrzymanie ciągłości rutyny. Może to zrobić poprzez podawanie posiłków o stałych porach oraz w miskach i miejscu, do których zwierzę jest przyzwyczajone. Opiekun powinien też dbać o odpowiednie karmienie, zgodnie z Twoimi wytycznymi oraz konkretnymi potrzebami kota.

Ważnym elementem opieki jest utrzymanie czystości w miejscu, w którym kot jest karmiony. Miski, w których Twój pupil je i pije powinny być myte przed każdym posiłkiem. Nie wolno również zapomnieć o stałym dostępie do wody i codziennym wymienianiu jej na świeżą.

Co więcej, ilość podawanego jedzenia zawsze powinna być dobrana do wieku, rasy i indywidualnych preferencji. Przekaż opiekunowi dokładne wskazówki dotyczące diety podopiecznego.

Jeśli zwierzak regularnie przyjmuje leki, poinformuj o tym opiekuna. Przekaż pet sitterowi instrukcje oraz harmonogram ich podawania.

Zwróć uwagę na to, czy opiekun monitoruje apetyt, pragnienie oraz zachowanie Twojego pupila oraz czy informuje Cię o ewentualnych odchyłach od normy.

Kuweta

Kocia toaleta powinna być zawsze utrzymywana w czystości. Usuwanie znajdujących się w niej odchodów podczas każdej wizyty wpływa pozytywnie na komfort Twojego pupila.

Pamiętaj o tym, aby zamówić wystarczającą ilość wizyt opiekuna, który zadba o zachowanie częstotliwości sprzątania kuwety. Możesz też dostawić dodatkową sztukę, jeżeli planujesz odwiedziny pet sittera tylko raz dziennie. Twój mruczek będzie Ci za to wdzięczny, ponieważ brudna kuweta zwiększa jego poziom stresu.

Jednakże sprzątanie toalety to nie jedyne zadanie opiekuna. Równie ważna jest obserwacja zachowań zwierzęcia. Kwestie, które szczególnie powinny interesować pet sittera to częstotliwość wypróżniania, ilość, konsystencja oraz kolor odchodów a także wszelkie niepokojące zachowania kota podczas wizyt w toalecie np. miauczenie, nienaturalna pozycja ciała. Opiekun powinien na bieżąco informować Cię o swoich obserwacjach np. jeśli zauważy, że mruczek załatwił się gdzie indziej niż zwykle powinien nie tylko posprzątać to miejsce, ale także niezwłocznie zawiadomić Cię o tym incydencie. Takie zachowanie może być oznaką borykania się zwierzaka z problemami zdrowotnymi.

Bezpieczeństwo

Priorytetem każdej opieki powinno być zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu kotu podczas wizyty.

Przed planowaną opieką sprawdź czy wszystkie okna są zamknięte, aby uniknąć ewentualnych wypadków czy przypadkowych ucieczek. Jeśli Twój balkon jest osiatkowany, skontroluj czy zabezpieczenia są nienaruszone i czy są odporne na kocie zęby i pazury.

Oprócz tego zadbaj o blokady zabezpieczające drzwi przed przypadkowym zatrzaśnięciem i odcięciem kota od podstawowych zasobów jak jedzenie, woda czy kuweta.

Zabezpiecz również szafki i miejsca, do których kot nie powinien mieć dostępu. W Twoim zakresie leży schowanie wszystkich niebezpiecznych przedmiotów, substancji i roślin.

Zapachy, terytorium i rutyna

Koty silnie przywiązują się do swojego terytorium, dlatego otoczenie, w którym przebywają, ma ogromne znaczenie dla ich samopoczucia. Otoczone swoimi własnymi zapachami i znaną przestrzenią czują się o wiele bardziej komfortowo.

Własny dom to miejsce, w którym kot realizuje swoje nawyki, ma swoje sprawdzone miejsca, w których oddaje się poszczególnym aktywnościom. Dzięki opiece pet sittera codzienne rytuały jak regularne karmienie, korzystanie z kuwety, zabawy i kryjówki mogą pozostać niezmienione.

Koty funkcjonują w świecie zapachów, które są dla nich źródłem wielu informacji. Dlatego, zaproponuj opiekunowi (zwłaszcza jeśli odwiedza też inne zwierzęta) spryskanie się tuż przed opieką syntetycznymi feromonami w spreju. Feromony to naturalne substancje chemiczne wydzielane przez pupila, które służą do komunikacji z innymi kotami. Zastosowanie preparatu zawierającego te składniki przekazuje kotu zapachową informację, że dany obiekt czy osoba są dla niego bezpieczne.

Możesz również przekonać pet sittera do zmiany ubrania przed planowaną wizytą oraz dokładnego umycia rąk. Dzięki temu Twój kot nie zostanie “zaatakowany” przez zapachy innych zwierząt.

Kolejną opcją jest zastosowanie preparatów feromonowych do kontaktu, które możesz włączyć na kilka dni przed planowaną nieobecnością i pozostawić w domu na czas opieki. Ich stopniowe uwalnianie do otoczenia będzie wpływało na zmniejszenie stresu kota przez całą dobę.

Zabawa i zabawki (polowanie, aportowanie)

Planując wizyty opiekuna u Twojego pupila nie zapomnij o jego ulubionych zabawkach. Przekaż pet sitterowi, czy kot woli spokojne czy dynamiczne zabawy. Poinformuj go o której godzinie zazwyczaj się z nim bawisz – koty uwielbiają rutynę, więc będą chciały rozładować skumulowaną energię właśnie w tym momencie dnia.

Pomimo udomowienia koci instynkt łowiecki jest bardzo silny, dlatego uwielbiają one bawić się w polowanie. Zabawa powinna symulować cykl łowiecki w warunkach domowych. Poszczególne etapy to namierzanie, pogoń za zabawką oraz chwycenie jej i “zagryzienie”. Domknięciem cyklu jest zjedzenie zdobyczy, dlatego pamiętaj, by każdorazowo zaopatrzyć opiekuna w smakołyki, które będzie mógł podać kotu po skończonej zabawie. Do takiego polowania bardzo dobrze sprawdzają się wędki/patyka z zabawką, piórkami lub myszką na końcu. Najlepiej gdy w domu masz kilka rodzajów zabawek: jeżeli kotu w danej chwili jedna się znudzi, opiekun może spróbować zabawy z kolejną.

Niektóre mruczki również cieszą się z zabawy w aportowanie, choć nie jest to tak powszechne jak w przypadku psów. Przygotowując zabawki wybierz te, które kot będzie w stanie nosić w pyszczku np. małe, miękkie i lekkie piłeczki. Dobrym wyborem są również zabawki w kształcie myszek, ptaków lub innych małych zwierząt. Kulki z papieru także mogą stanowić interesujące zabawki do aportowania. Kot może łatwo chwycić je zębami i przynosić z powrotem.

Unikaj głośnych zabawek z dzwoneczkami, piszczącymi dźwiękami lub innymi hałaśliwymi mechanizmami, które mogą być stresujące dla bardzo czułego słuchu kota. Głośne dźwięki mogą sprawić, że zwierzę czuje się zagrożone lub zaniepokojone, co wpływa negatywnie na jego komfort.

Zabawki zawierające sznurki, które mogą okręcić się wokół szyki pupila albo małe elementy, które kot mógłby połknąć schowaj w miejscu dla niego niedostępnym. Poinformuj opiekuna, gdzie się znajdują, aby mógł z nich korzystać w czasie wizyty a po zabawie ponownie schować w bezpieczne miejsce.

Zabawa i zabawki (węchowe, zrobione samodzielnie)

Zabawki węchowe wymagają od kota skupienia i koncentracji oraz są świetnym sposobem na stymulację ich zmysłu węchu. Zainwestuj w maty, labirynty lub puzzle z różnymi kieszeniami lub przegródkami, w których można ukryć smakołyki lub suszoną kocimiętkę. Dzięki temu mruczek będzie miał możliwość wywęszenia i samodzielnego wyłowienia smaczków nawet wtedy, gdy Ciebie nie ma obok. Kule smakule posiadające przysmaki w środku, które toczą się po podłodze, czekając aż kot wydobędzie je ze środka są również dobrą opcją. Jeżeli nie posiadasz kupionych zabawek, możesz zrobić ją własnoręcznie wykorzystując do tego np. rolkę po papierze zaklejoną z jednej strony. Poproś opiekuna, aby na koniec wizyty włożył do nich smakołyki i zostawił kotu do samodzielnej zabawy w polowanie.

Pielęgnacja futerka

Oprócz zabawek i smakołyków, warto dostarczyć opiekunowi grzebień, zgrzebło lub szczotkę do pielęgnacji, w zależności od rodzaju futra i preferencji kota. Zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany przyrząd do pielęgnacji: gumowy, metalowy, a może z włosia? Dokonaj wyboru, który sprawi przyjemność Twojemu futrzakowi.

Preferencje dotyku

Podzielenie się z opiekunem informacją na temat preferencji dotyku mruczka pomoże mu zadbać także o ten aspekt interakcji. Każdy kot ma swoje indywidualne upodobania, jeśli chodzi o kontakt fizyczny. Niektóre kochają mizianie czubka głowy, drapanie za uszami i delikatne głaskanie po policzkach, co sprawia im ogromną przyjemność. Inne preferują spokojne głaskanie w okolicach grzbietu, a jeszcze kolejne mogą być bardziej wybredne co do dotyku, którego chcą doświadczyć.

Zadbaj o to, by opiekun dostosował się do tych preferencji. Dzięki temu podczas wizyty będzie w stanie zrozumieć, gdzie i jak lubi być głaskany Twój kot.

Nasi opiekunowie

Nasi doświadczeni opiekunowie mają jedną główną misję: zapewnić, by każda wizyta u Twojego kota była udana. To oznacza, że dbają o indywidualne potrzeby zwierzaka, dostosowując opiekę do jego charakteru, nawyków i preferencji. Kiedy Twój kot potrzebuje głaskania, zabawy czy cichego towarzystwa, nasi opiekunowie mu to zapewnią.

Kiedy jesteś z dala od swojego pupila, pozostajesz w stałym kontakcie z naszymi opiekunami. Regularnie otrzymujesz raporty z wizyty zawierające informacje o zachowaniach i samopoczuciu Twojego kota, zdjęcia oraz filmy. To dodatkowy sposób, aby mieć pewność, że Twój pupil jest w dobrych rękach.

W związku z tym, że pod naszą opieką pozostaje także Twój dom lub mieszkanie, pet sitterzy mogą wykonać dodatkowe czynności, jeśli wyrazisz taką potrzebę przy zamówieniu. Mogą podlać rośliny lub wynieść śmieci.

Po zakończeniu opieki, zwracamy Ci klucze do mieszkania lub przechowujemy je w bezpiecznym miejscu do czasu kolejnej wizyty.


Zobacz na co zwracają uwagę nasi opiekunowie podczas wizyt u kotów:

“Przy opiece nad kotem najlepiej dopasować się do konkretnego charakteru. Jeśli kotek jest młody, energiczny i towarzyski to łatwo mi z nim nawiązać kontakt, bo zazwyczaj się nie boi. Mogę go łatwo zachęcić do zabawy i głaskania. Jeśli kotek jest starszy, to najlepiej sprawdza się przytulanie i mizianie jako forma spędzenia z nim czasu. Zdarzają się też kotki, które się boją. Wtedy staram się nie nagabywać ich i robię swoje. Mówię do nich jak zajmuję się ich jedzeniem lub kuwetą, żeby przyzwyczaiły się do mojej obecności. Daję im przestrzeń, żeby same mogły decydować czy chcą wchodzić ze mną w bliższa interakcję.”

Karolina

“Zawsze uważnie obserwuję kota, szczególnie jeśli nie zdążyłam go jeszcze dobrze poznać. Często jestem jedyną osobą, która odwiedza mruczka przez kilka dni, a podczas krótkiej wizyty można nie zauważyć, że kotu coś dolega – np. zjadł coś niewłaściwego, ma nawrót starej choroby czy cokolwiek innego. W związku z tym, staram się od razu wychwycić wszelkie niepokojące objawy i znaki, że coś jest nie tak. Poza tym, szczegółowo opisuję właścicielom zachowanie kota, bo to oni najlepiej znają swoje zwierzaki i wiedzą jakie zachowania są dla nich typowe, a jakie mogą sygnalizować, że dzieje się coś niepokojącego.”

Patrycja

“Bez względu na rodzaj wizyty należy sprawdzić otoczenie zwierzęcia. Za każdym razem upewniam się, że okna są zamknięte, w miarę możliwości zwracam uwagę na rośliny, czy siatki z uszami. Uchylone okna to niebezpieczeństwo dla kota, wiele kwiatów jest toksycznych, a torby z uszami stwarzają ryzyko zaplątania się w nie zwierzęcia. Często również chowam niektóre zabawki po zabawie. Szczególnie sznurki i żyłki nie powinny znajdować się w zasięgu kota, który zostaje sam. Takie rzeczy jak opakowania po puszkach najlepiej od razu wyrzucać na zewnątrz bądź upewnić się, że kot w żaden sposób nie zdoła do nich dotrzeć.”

“Jeżeli jest taka możliwość, warto zostawić smaczki w specjalnie przeznaczonych do ich łowienia zabawkach bądź pochować na przykład myszki w różnych miejscach. Zaspokoi to trochę nudę i instynkt łowiecki kota pozostawionego samemu sobie.”

Iza

“Sposób wchodzenia opiekuna do mieszkania jest bardzo ważny. Po pierwsze, kot może czekać pod drzwiami i chcieć czmychnąć z mieszkania podczas chwili naszej nieuwagi. Dlatego warto zawsze blokować mu przejście nogą. Po drugie, należy bardzo powoli otwierać drzwi mieszkania, by przypadkiem nie uderzyć pupila.”

Dominika

“Sukcesem udanej opieki u kota jest przede wszystkim zapewnienie pupilowi bezpieczeństwa. Kot powinien się czuć swobodnie, bezpiecznie i wizyta powinna przebiegać bezstresowo. Jak tego dokonać? Należy zostawić na czas opieki zabawki, którymi lubi się bawić kotek, aby opiekun mógł nawiązać z nim dobry kontakt i móc się z nim zaprzyjaźnić. Istotne są również kryjówki, o których właściciel kota powinien poinformować opiekuna. Takie miejsca są bardzo ważne, ponieważ kot wie, że tam nic mu nie zagraża i to jest tylko jego strefa. Tam może się ukryć oraz obserwować teren ze skrytki wyczekując odpowiedniego momentu do wyjścia z niej.”

Zuzia

“Aby wizyta u kota była udana, należy przede wszystkim dostosować się do potrzeb pupila i wyczuć jego intencje 🙂 Jeśli kot nie ma ochoty na głaskanie i zabawę, nie robię tego. Jeśli się przede mną chowa, staram się go wywabić z kryjówki np. smaczkami, ale nie naciskam za bardzo. Najlepiej dać mu przestrzeń i poczekać aż sam zechce się pokazać. Oswajam go i powoli zdobywam jego zaufanie.”

Magda

“Najważniejsze jest aby nie naciskać psychologicznie na kota. Trzeba pokazać mu, że jesteś tam by się o niego zatroszczyć, zaopiekować, a nie go skrzywdzić.”

Ksenia


Skorzystaj z naszej pomocy i zamów wizytę u kota o wyznaczonej porze lub bez wyznaczonej pory.

Koszyk

0
image/svg+xml

Brak produktów w koszyku

Kontynuuj zakupy